Photo by Kamil Zubrzycki

I mala crkva može biti misijska crkva

(Riječ urednika: S obzirom da na našim prostorima većina evanđeoskih crkava spadaju u ono što autor članka smatra malom crkvom, smatrali smo da ovaj članak može ohrabriti naše crkve na uzajamnu misijsku suradnju.) 

Zadatak je globalne misije Isus povjerio svakom kršćaninu i svakoj crkvi, a ne samo nekim nadkršćanima i mega crkvama. Ovo su implikacije Mateja 28,18-20. Isus nas poziva da odemo i učinimo sve narode njegovim učenicima i obećava da će biti s nama do kraja vremena. S obzirom na to da je on prisutan u životu svih svojih sljedbenika, iz toga slijedi da se i zadatak koji nam je dao odnosi na sve njegove sljedbenike.

Ipak, manje se crkve mogu pitati kako mogu pridonijeti u svemu tome. One čuju za velike crkve koje podržavaju mnoge globalne misionare, imaju posebne programe brige za te misionare i redovito šalju timove u posjete. U međuvremenu se manje crkve muče ne bi li uspjele platiti vlastite račune i pastora. Kako bi takva crkva ikada mogla biti misijska crkva?

Dobra je vijest da je to itekako moguće. Male crkve mogu biti duboko posvećene izvršavanju velikoga naloga i biti plodne u poslušnosti Isusovoj zapovijedi da sve narode činimo njegovim učenicima. Samo trebamo imati strategiju i plan akcije. U nastavku vam donosimo četiri načina kako male crkve mogu preuzeti svoju ulogu u globalnim misijama.

1. Požrtvovno davanje

Manje se crkve u većini slučajeva ne mogu mjeriti s davanjima većih crkava i to je sasvim u redu. Možemo biti zahvalni Bogu što je većim crkvama dao obilne resurse i bilo bi nam svima dobro podsjetiti se da Euri nisu ono do čega je Isusu najviše stalo.

Isus je jednom promatrao siromašnu udovicu kako stavlja dva bakrena novčića u kutiju za hramski dobrovoljni prilog, dok su mnogi bogataši stavljali daleko više od nje. Isus je rekao da je ona dala više od svih drugih, jer je dala iz svog siromaštva dok su drugi davali iz svog viška (Mk 12,41-43). Tako je razina njezine žrtve odredila vrijednost njezina dara.

Štoviše, ako je to istina za pojedince, isto sigurno vrijedi i za crkve. Misijsko davanje koje Isus najviše cijeni kod crkava upravo je požrtvovno davanje. Stoga imamo dobre vijesti za male crkve: vaša financijska slabost povećava vašu priliku za požrtvovno davanje.

Stoga imamo dobre vijesti za male crkve: vaša financijska slabost povećava vašu priliku za požrtvovno davanje.

Neke od najvelikodušnijih crkava u Novom zavjetu bile su upravo male makedonske zajednice, čije se „krajnje siromaštvo preli u bogatstvo darežljivosti” kako su davali „po svojim mogućnostima i preko mogućnosti” (2 Kor. 8,2-3). Požrtvovno davanje ne zahtijeva veliki proračun, samo darežljivo, Bogu posvećeno srce koje kuca za Kristovu slavu. Umjesto da se brinu koliko malo daju, manje bi crkve trebale uz molitvu razmotriti mogu li povećati svoja davanja u smjeru globalne misije.

2. Kreativnost u sklapanju partnerstava

Pastor sam crkve u malom gradu Nove Engleske koja ima za cilj osnivanje više crkava u tom dijelu SAD-a. Nama je jasno da smo relativno mali i da imamo na raspolaganju relativno malo sredstava, pa smo se odlučili udružiti sa sedam drugih malih crkava ne bismo li zajedno uspjeli osnovati još crkava. Pastori udruženi u organizaciju Village Green Collective razvili su snažne bratske odnose dok naše crkve dijele financijska sredstva za osnivanje novih zajednica.

Ista bi vrsta partnerstva u odnosima i financijama među manjim crkvama mogla biti plodonosna u svrhu globalne misije. Zašto u svojim županijama ne biste okupili druge manje crkve koje dijele vašu viziju i tako pružili podršku misionaru? Razmišljajte kako bi ovo moglo povezati vaše crkve dok istovremeno globalna misija ostvaruje napredak. Zamislite mogućnost okupljanja članova vaših partnerskih crkava kako bi okupili tim koji će posjetiti vašeg globalnog partnera/misionara.

Male crkve su ponekad poznate po tome što su izolirane i degradirane, iako to ne mora biti tako. Postoji mnogo mogućnost za ostvarivanje kreativnih partnerstva. Nedavno sam razgovarao s pastorom iz Mississippija, čija je mala baptistička crkva surađivala sa svojom denominacijom i tako osigurala tisuće dolara pomoći žrtvama uragana u svojoj saveznoj državi. Kada 80 malih crkava djeluje zajedno ukupni iznos zaista može biti značajan.

Zašto ne biste sanjali o novim, kreativnim partnerstvima koja biste mogli izgraditi s drugim malim crkvama ne biste li potaknuli narode da se okrenu Kristu?

3. Racionalno investiranje

Umjesto da žale zbog onoga što ne mogu učiniti kako bi doprinijele napretku globalne misije, malim bi crkvama bilo bolje razmisliti u čemu su dobre i onda činiti ono u čemu su najbolje.

Pastor jedne male crkve u državi Washington rekao mi je kako vjeruje da su manje crkve posebno učinkovite u pružanje podrške globalnim misijskim partnerima jer tog partnera može osobno poznavati svaki član zajednice od 70 osoba. Manje crkve su često fleksibilnije kada je riječ o prilagođavanju nedjeljnog rasporeda za gostujuće misionare, što povećava znanje zajednice o misionarima i omogućava zajednici da s njima ostvari bolje odnose.

Male crkve su poput obitelji i kada ih misionari dolaze posjetiti, crkva ih toplo prima u tu obiteljsku atmosferu jer članovi idu i preko svojih mogućnosti ne bi li iskazali gostoprimstvo. Ovaj mi je vašingtonski pastor rekao da je misionarka iz Afrike, po dolasku u njihovu crkvu, objedovala s većinom članova crkve. Iako crkva u kojoj sam pastor, u usporedbi s nekim većim crkvama, ima manje resursa za podršku našim misionarima, ipak smo nastojali biti kreativni u izgradnji odnosa. Naše male grupe usvajaju misionare, mole se za njih i šalju im pakete pomoći. Osim toga, poslali smo male timove (uključujući vođe naše zajednice) da ih posjete. Prema našem iskustvu, to je ono što najviše ohrabruje te radnike kraljevstva.

Male crkve su poput obitelji i kada ih misionari dolaze posjetiti, crkva ih toplo prima u tu obiteljsku atmosferu jer članovi idu i preko svojih mogućnosti ne bi li iskazali gostoprimstvo.

4. Ustrajna ljubav

Male crkve imaju običaj biti dobre u pokazivanju ljubavi na duge staze. Njihova uporna vjera je sredstvo preživljavanja. Oni se međusobno vole ne usputno već istinskom ljubavi, ne prolazno već trajno. Misionari na terenu trebaju takvu vrstu dugoročne predanosti, a male crkve se upravo i ističu s takvom nesvakidašnjom vrstom ljubavi.

Znam za jednu sasvim malu crkvu koja je podržavala rad više generacija jedne obitelji koja je širila evanđelje u Papui Novoj Gvineji. Pastoralnim molitvama često su imenovali svakog člana obitelji, uključujući djecu i u pravom smislu ta je obitelji bila uključena u crkvenu obitelj.

Budimo iskreni, male crkve, ako nismo toliko plodonosni u globalnoj misiji koliko bi mogli biti, to nije zato što smo brojčano manji, već zato što je naša želja, da vidimo Krista proslavljenog u globalnoj misiji, premalena. Premala je naša briga za one koji umiru daleko od Krista. Premala je naša spremnost na neugodnost i požrtvovno davanje.

Ne moramo rasti brojčano da bismo bili bolja crkva pošiljateljica. Ono što trebamo je rasti u ljubavi prema Kristu i narodima.

Used with permission from The Gospel Coalition.
Izvor: https://www.thegospelcoalition.org/article/small-church-sending/

O autoru:

Stephen Witmer

Dr. sc. Stephen Witmer je pastor crkve Pepperell Christian Fellowship u Massachusettsu i predaje Novi zavjet na fakultetu Gordon-Conwell Theological Seminary. Član je savjeta udruženja The Gospel Coalition i suosnivač organizacije Small Town Summits, koja služi ruralnim crkvama i njihovim pastorima. Napisao je naslove: Eternity Changes Everything, komentar na knjigu Otkrivenja (Revelation) u Crosswayevoj seriji Knowing the Bible, te A Big Gospel in Small PlacesThe Preacher’s Greek Companion to Hebrews. Možete ga slijediti na platformi X, nekdašnjem Twitteru.

Podijelite ovu objavu:
Vezane vijesti