Zorno mi se urezalo u sjećanje kako sam najmlađu kćer, koja je tada imala 20 mjeseci, odvela u zoološki vrt i rekla joj: „Kada zađemo iza ugla, vidjet ćemo najveću kopnenu životinju na cijelom svijetu!“ Prošli smo između stabala i ispred nas se odjednom našao slon koji nas je pozdravio podignutom surlom.
Kćer je gledala širom otvorenih očiju od čuđenja i divljenja, a možda malo i zbog straha, diveći se bez riječi ogromnom stvorenju. „Znaš što?“ rekao joj je moj muž, „Bog je još veći od toga!“
Postoji milijun načina na koje možemo malu djecu usmjeriti ka Bogu. Svaki je dan pun mogućnosti. No kako možemo napraviti korak dalje i pomoći im da razumiju evanđelje? Evo pet općih načela koja su vodila muža i mene dok smo podizali naših petero djece dok su bila mala.
1. Čitajte Božju riječ
Dugo prije nego što predškolci mogu sami čitati Bibliju, možete ih upoznati s Božjom riječi. Djeca mogu učiti napamet Sveto pismo, posebno ako su riječi uglazbljene ili ako njihovo izgovaranje prate pokreti ruke. Maleni možda neće razumjeti sve što recitiraju, ali oni ipak pohranjuju Riječ u svoja srca (Ps 119,11).
Osim što sadrži riječi istine i života, u Bibliji nalazimo i uzbudljive priče. Djecu znaju jako dojmiti pripovijesti o bebi Mojsiju u rijeci, Danielu u lavljoj jami i Kristovu rođenju. Slikovnice mogu biti izvrsni resursi prilagođenih biblijskih priča i teologije, ali nemojte se ustručavati čitati im priče izravno iz Biblije (jedino najprije provjerite sadrži li priča jezive detalje).
Vaši mali slušatelji možda neće razumjeti kontekst izraelske povijesti ili savezni svjetonazor, ali kao što je Pavao objasnio: „Dakle: vjera po poruci, a poruka riječju Kristovom“ (Rim 10,17). Čak i mala djeca mogu učiti voljeti Božju riječ i tako se pripremiti za vrijeme kada će ju sami istraživati.
2. Promatrajte svijet
Nebesa slavu Božju kazuju a oči naših malenih širom su otvorene i spremne vidjeti tu slavu posvuda oko njih. Kada promatramo razne vrste riba u dućanu za kućne ljubimce, cvijeću u vrtu ili okusima u smočnici, možemo govoriti o Bogu kao Stvoritelju. O Božjoj skrbi možemo pričati kada vidimo da je ptica pronašla sjeme ili kada sunce predivno izaže svakoga jutra. Čak i kada se suočimo s teškim ili opasnim dijelovima prirode, možemo govoriti o Božjemu naumu za svijet, o tome kako je svijet slomljen i kako će jednoga dana biti otkupljen.
Priča o Božjoj dobroti otkriva nam se pred očima, a naša će nas djeca stalno pitati da im je prevedemo na jezik koji ona mogu razumjeti jer im je Bog dao da se dive svijetu i budu znatiželjni. Dok s mališanima razgovaramo o svijetu, možemo ih poučiti evanđelje kroz leće stvaranja, pada, otkupljenja i okončanja (čak i ako nećemo odmah početi koristiti ove dugačke riječi).
3. Poučavajte Zakon
Premda se biblijske pripovijesti mogu činiti najprirodnijim sadržajem za malu djecu, poučavanje je Zakona također važno te podrazumijeva barem dva dijela. Prvi je dio poučavanje što Božja riječ kaže o ispravnome i pogrešnom. Kao što to čine mnogi drugi roditelji, možemo reći djeci da Biblija kaže da drugima činimo ono što želimo da oni čine nama (Lk 6,31).
Ovakva učenja djecu ne uče samo tome kako trebamo živjeti zajedno nego i otkrivaju Božja mjerila u pogledu grijeha i pravednosti. Ovo su vrijedne lekcije u svijetu koji nas često ohrabruje da redefiniramo što je ispravno a što pogrešno, zbog čega sami sebe varamo i umišljamo da smo dobri. Isus je u Luki 5,31-32 rekao da je bolesnima potreban liječnik. Zakon nas uči da smo bolesni.
Drugi je dio učenje da djela imaju posljedice. Bez obzira na koji način vaša obitelj odluči nametnuti određene granice, budete li dosljedni svojim obećanjima i primjenjivali pravedne posljedice, vaša će djeca naučiti biblijske istine o dobroti, pravednosti i pravdi.
Ohrabrivanje naše djece i učenje o njihovu urođenom dostojanstvu kao onih koji su stvoreni na sliku Božju, važan je dio roditeljstva. No važan je dio roditeljstva i kada ih kroz Božju riječ i posljedice u ljubavi poučavamo o grijehu, jer tada u njima gradimo temelj kako bi mogli razumjeti poruku evanđelja. Ne uvide li djeca da su grješnici koji su prekršili Božji zakon i time zaslužili pravednu kaznu, onda neće razumjeti ni svoju potrebu za Kristom.
4. Objasnite milost
Kada djeca napreduju u razumijevanju Zakona, spremnija su razumjeti izuzetnu vrijednost milosti. No moramo im jasno objasniti milost. Djeca mogu čuti kulturološke izraze kao što su „budi milostiv prema sebi kada pogriješiš“, ali moramo im objasniti što je zapravo milost: da ona znači da smo zaslužili punu kaznu, ali da nas je Bog toliko volio da ju je odlučio uzeti na sebe.
Kada djeci govorimo o Božjem zakonu, o grijehu ili o slomljenosti svijeta koji nas okružuje, pružaju nam se prirodne prilike da ih poučimo o milosti. Možemo im reći da je jedino Bog savršen u svojoj dobroti i ljubavi, zbog čega spasenje može doći jedino po Isusu. Možemo se pripremiti za takve razgovore i pažljivo razmotriti kako ćemo im objasniti evanđelje. Jedna mi je mama rekla da je poruku evanđelja napisala u nekoliko natuknica koristeći izraze koje su njezine male kćeri mogle razumjeti, a onda im je opetovano ponavljala te izraze u različitim prigodama.
5. Živite evanđelje
Mnogi kršćani mogu se sjetiti molitava i vjernosti odraslih koji su ih vodili u crkvu, učili istini i iskazivali im ljubav dok su bili djeca. Imate predivnu ali i pomalo zastrašujuću priliku pokazati djeci u svome životu kakva je Božja ljubav tako što ćete ih voljeti strpljivo, kreativno, vjerno i radosno.
No slava Bogu što poruku evanđelja možemo podijeliti sa svojom djecom i kada sagriješimo – možda posebno u takvim trenutcima. Tada možete djeci koju volite pokazati kako izgleda kada sagriješite, tražite oproštenje i živite u pokajanju prema Gospodinu, po njegovoj milosti.
Isus nam je zapovjedio da „učini(mo) (njegovim) učenicima sve narode“ (Mt 28,19). Imamo nevjerojatan privilegij živjeti ovu zapovijed u našim domovima i crkvama dok dijelimo poruku evanđelja s našim mališanima. Mnogi od nas vježbaju se evangelizirati strance, ali ne smijemo uzeti zdravo za gotovo prigode da podijelimo evanđelje s mališanima koje je Bog stavio u naš život. Isus poziva djecu da dođu k njemu – razmislite o tome kako im možete u tome pomoći.
Used with permission from The Gospel Coalition.
Izvor: https://www.thegospelcoalition.org/article/teaching-gospel-young-kids/